Lovakról oklevelekben többnyire a velük kapcsolatban elkövetett erőszakos cselekedetekről (elhajtásról, lopásról) és lókereskedelemről olvashatunk. A lovak színe változatos, leggyakrabban az alapszínüket említik, de ezek árnyalatainak a leírásával is találkozhatunk, sőt esetenként a lovak szőrköntösén látható különböző alakú foltok vagy a billog-bélyeg formáját is megadják a könnyebb azonosítás érdekében. Például 1336 nyarán a király seregébe egy farkascsapda jellel ellátott (ad modum falcastri luporum) pej színű lovat említenek. (MNL,DL 51036)
Voltak szeg és szár/ zeg et zar coloris (szárgásbarna és világos) színűek, nagyon gyakori a pej (vörösesbarna ló, fekete sörénnyel) és ennek árnyalatai : a fekete-pej/feketeu pey coloris és a szár-pej/zaar pey coloris. A roh szürke színű lovat jelölt (ruh coloris) gyakran a “kun ló” magyarázattal kiegészítve. Abban az esetben amikor a szürke ló tarka is volt, kék-tarkának írják le (keekpeg).
A kedvencemmé lett, régi színt jelölő szavunkat hagytam utoljára, ami mára már csaknem teljesen elvesztette ilyen nemű jelentését. :) A fekete, sötét színű lovat nevezték ZORDON színűnek (zurdun coloris).
A türjei Szent László-legenda freskórészlete, Murdák Attila munka közben….
Forrás: Maria Rosu